WOUNDMONITOR to program przygotowany z myślą o ofiarach poparzeń. Pomaga on przyspieszyć proces gojenia poprzez szybkie rozpoznanie bakterii i grzybów zagnieżdżonych w ranach.Statystyki są okrutne. Pożary odbierają życie średnio 4 tys. osób rocznie. Nie mniej trafia na oddziały intensywnej terapii w wyniku rozległych poparzeń ciała.
Obecnie do postawieniu odpowiedniej diagnozy służyły badania mikrobiologiczne. Te jednak trwają nawet kilka dni, odbierając cenny czas lekarzom i pacjentom. W najtrudniejszych przypadkach może mieć to tragiczne konsekwencje. Teraz dzięki sfinansowanym przez Unię Europejską badaniom będzie można szybciej rozpoznać towarzyszące oparzeniom bakterie i grzyby, i natychmiast rozpocząć skuteczne leczenie. Na WOUNDMONITOR UE przeznaczyła 1,67 mln euro.
W rezultacie powstało niewielkie elektroniczne urządzenie, które w kilkadziesiąt sekund rozpoznaje rodzaj bakterii. Jego działanie opiera się na analizie wytwarzanych przez ranę gazów. To nowoczesne rozwiązanie tradycyjnych metod postępowania w takich sytuacjach. Dotychczas studenci medycyny uczą się bowiem rozpoznawać rany na podstawie ich zapachu. Teraz nosy zostaną zastąpione nowoczesnymi technologiami.
Bez wątpienia w wielu przypadkach wynalazek przyczyni się do ocalenia życia. Dodatkowo szybka diagnoza, to krótszy proces leczenia i hospitalizacji – WOUNDMONITOR będzie sprzyjał zatem funduszom szpitali, zmniejszając ich wydatki na poparzonych pacjentów.