Po miesiącach wyczekiwania, dziś, 1 lipca Polska przejmuje od Węgier Prezydencję w radzie unii Europejskiej. Nasze przewodnictwo potrwa 6 miesięcy, po których pałeczkę pierwszeństwa przejmie od nas Dania.
Już wkrótce 1 lipca 2011 roku nastąpi historyczne dla naszego kraju wydarzenie. Polska stanie na czele Rady Unii Europejskiej. Będziemy przez sześć miesięcy przewodniczyć pracom Rady Europejskiej.
Głównym problemem w określeniu zalet i wad przyjęcia europejskiej waluty jest trudna prognoza długotrwałych skutków. Obecna sytuacja państwa praktycznie uniemożliwi przyjęcie euro w ciągu 3 najbliższych lat.
Komisja Europejska na bieżąco bada sytuację w Unii Europejskiej. Najnowszy Eurobarometr pokazuje, że Polacy cieszą się, że są częścią Wspólnoty Europejskiej.
Polska, aby przystąpić do strefy euro musi spełnić szereg warunków zdefiniowanych w traktacie z Maastricht. To zajmie nam jeszcze trochę czasu, według rządowych prognoz – najmniej 5 lat, według ekonomistów z europejskich rynków finansowych – nawet 10 lat.
Data wprowadzenia wspólnej waluty unijnej w Polsce nie jest jeszcze znana. Dotychczas mówiło się o 2011, 2012 lub 2013 roku. Premier Donald Tusk stwierdził, że teraz najbardziej prawdopodobny czas to rok 2014.
Prezydencja w Unii Europejskiej sprawowana jest kolejno przez wszystkie państwa członkowskie. Okres jej trwania to 6 miesięcy. W tym czasie kraj, który objął Prezydencję odgrywa kluczową rolę na arenia europejskiej we wszystkich dziedzinach działalności. Staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń, organizuje spotkania UE, wskazuje kierunek polityczny Unii, wypracowuje porozumienia w kwestiach kontrowersyjnych, na bieżąco informuje […]
Data przystąpienia: 1 V 2004 r. Liczba miejsc w Parlamencie Europejskim: 50 (od 2004 do 2009 – 54 mandaty)