Kryzys finansowy boleśnie doświadczył wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Kilka z nich bez pomocy z zewnątrz nie dałoby rady go przezwyciężyć. Powtórka dla wielu krajów byłaby więc zabójcza.
Aby do niej nie doszło Unia Europejska podjęła odpowiednie środki zapobiegawcze. Z dniem 1 stycznia 2011 roku powołała organy, które odpowiedzialne będą za nadzór i kontrolę rynków europejskich i stan ich finansów. Powstały trzy nowe ośrodki – w Londynie, Paryżu i Frankfurcie. Każdy odpowiedzialny będzie za inny sektor – ubezpieczeń, giełd i papierów wartościowych a także banków. Ich praca polegać ma na monitorowaniu każdego segmentu i wychwytywaniu szkodliwych działań.
Nowopowołane organy będą mogły wydawać wiążące decyzje w kwestii operacji finansowych. Nie oznacza to jednak, że w tym samym celu stworzone organy krajowe stracą na wartości. Przeciwnie. Mają one wspierać organy europejskie i ściśle z nimi współpracować. Organy zewnętrzne mają za zadanie również koordynację działań instytucji krajowych. Mają stworzyć sieć, ktora nie przeoczy żadnego niepokojącego sygnału.
Powołanie specnadzoru finansowego całej Unii Europejskiej ma na celu wyeliminowanie ryzyka pojawienia się kolejnych kłopotów finansowych do minimum. Jak kryzys może zniszczyć gospodarkę przekonała się w 2010 roku Grecja, a zaraz po niej Irlandia, która jeszcze kilka lat temu zaliczyła prawdziwy cud gospodarczy. Życie pokazało, jak sytuacja szybko się odwraca, warto więc do tego nie dopuścić.