Komisja Europejska doszukała się wielu uchybień w funkcjonowaniu naszego państwa w kilku dziedzinach. W rezultacie nakazała Polsce wprowadzenie odpowiednich zmian. Niedopełnienie tych zaleceń może doprowadzić nas przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Polska narusza zasady unijne w kwestiach:
- bezpieczeństwa i higieny pracy,
- energii,
- swobodnego przepływu towarów,
- usług płatniczych,
- jakości powietrza.
Po pierwsze polskie praw powinno zwrócić większą uwagę na ochronę zdrowia pracowników narażonych na ciągłe działanie sztucznego promieniowania.
Po drugie Polska postępuje wbrew przepisom regulującym wydawanie pozwoleń związanych z wykorzystywaniem węglowodorów. Komisji Europejskiej nie podoba się nasze podejście do tematu integracji wewnętrznej energii.
Po trzecie Komisja Europejska wezwała nasz kraj do jak najszybszego wprowadzenia przepisów zezwalających na rejestrowanie również pojazdów przystosowanych do ruchu lewostronnego. Obecnie jest to mozliwe tylko i wyłącznie w przypadku aut dostosowanych do ruchu prawostronnego.
Po czwarte Komisja Europejska zarzuca nam niewdrożenie dyrektywy o usługach płatniczych, co ogranicza funkcjonowanie przedsiębiorstw i osób prywatnych. Nowe prawo miałoby ułatwić transakcje bankowości elektronicznej na tetrenie całej Unii.
Po piąte Polska narusza obowiązujące obecnie unijne normy jakości powietrza. Notujemy zbyt wysoką emisję pyłu PM10.
Komisja Europejska wyznaczyła Polsce konkretne terminy naprawienia niezgodności. Jeśli się z nich nie wywiążemy, najpewniej sprawa skończy się przezd Trybunałem i czekają nas zapene sankcje finansowe.