Mimo że żyjemy w świecie, w którym równouprawnienie jest kwestią oczywistą, jest jeszcze wiele miejsc, w których sytuacja kobiet nie jest taka, jak powinna być w XXI wieku. Dzieki europejskiej strategii na rzecz równości płci ma się to zmienić.
Znaczenie kobiet z roku na rok w rozwoju społeczeństwa jest coraz większe. Mimo to kobiety stale zatrudniane są na mniej wartościowych stanowiskach niż mężczyźni i mniej zarabiają. Zbyt często ich rola sprowadza się do opieki nad domem i wychowywania dzieci. W ten sposób Europa marnuje ich potencjał, który z korzyścią mógłby być spożytkowany dla rozwoju gospodarki.
Taki też cel na kolejne pięć lat postawiła przed sobą Unia Europejska. Chce stworzyć kobietom większe szanse w sektorze gospodarki. Wdrażanie mechanizmów, które miałyby w tym pomóc będzie możliwe, ponieważ Komisja Europejska przyjęła właśnie strategię na rzecz równości płci. Jej głównymi założeniami są przede wszystkim:
- zwiększenie zatrudnienia kobiet,
- wyrównanie ich szans na zajmowanie ważniejszych stanowisk w dużych przedsiębiorstwach,
- zmotywowanie kobiet do samodzielnego działania i przełożenia swojego talentu na własną działaność gospodarczą,
- aktywizacja zawodowa kobiet,
- promocja potencjału kobiet.
Osiągnięcie tych celów będzie wymagało sporego przewartościowania i uruchomienia specjalnych programów. Jest jednak jeszcze jeden, konieczny do spełnienia warunek. Kobiety muszą zostać uwolnione od przemocy domowej i społecznie dowartościowane. Wciąż bowiem przemoc na tle różnic płci jest palącym problemem Unii Europejskiej.