Polska przez ostatnie pół roku pełniła prezydencję w Radzie UE. Po ostatecznych podsumowaniach okazało się, że około 70 proc. Polaków ocenia ten czas bardzo dobrze. Pozytywne oddźwięki słychać także z całej Europy, według nich Polska spełniła pokładane w niej oczekiwania. Jak teraz z tym wyzwaniem poradzi sobie Dania?
Prezydencja w Radzie UE od 1 stycznia 2012 roku należy do Danii. Dopiero 12.01.2012 nastąpiło oficjalne i uroczyste przejęcie prezydencji od Polski. Zgodnie z tradycją premier Polski Donald Tusk przekazał stery nowej premier Danii – Helle Thorning-Schmidt.
Wiadomo już, jakie rząd Danii postawił sobie cele na najbliższe sześć miesięcy. Przede wszystkim, co można śmiało uznać za kontynuację założeń polskich, priorytetem będzie walka z rozlewającym się na całą Europę kryzysem finansowym. Premier Danii zapowiedziała, że wszystkimi możliwymi siłami jej kraj będzie działał na rzecz zapobiegania recesji na szeroką skalę. To jednak może być czasochłonny proces, wymagający długofalowych działań, z pewnością przekraczający najbliższe pół roku. Duńczycy mają też nadzieję, że w ich czasie uda się ustalić najważniejsze elementy budżetu UE na lata 2014-2020. Według nich powinien to być „budżet przyszłości, a nie przeszłości” a zatem skierowany na innowacje, badania i edukację.
Drugim celem jest walka o ekologię w Unii Europejskiej. Dania chce, by Europa stała się bardziej zielona. Dlatego będzie wspierała wszelkie działania na rzecz nowoczesnych technologii i podejmowała inicjatywy, które będą zbawienne dla ochrony środowiska w całej Wspólnocie.
Na uroczystości obecny był przewodniczący Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso. W swoim przemówieniu potwierdził, że wszystkie postanowienia Kopenhagi znajdują potwierdzenie w Brukseli. Wyraził też nadzieję, że czas duńskiej prezydencji będzie czasem wzmożonej pracy na rzecz wspólnego dobra. Dodał też, że prezydencja może być trudna ze względu na fakt, iż Dania przejęła ją w historycznym momencie.
Dania objęła prezydencję w Radzie UE już po raz siódmy w historii. Jest członkiem Wspólnoty od 1973 roku.