Fossils and Gardens to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które już niebawem odbędzie się w Brukseli. Do udziału zaproszono kilku polskich artystów, tym bardziej warto starannie śledzić jego przebieg.
W ramach imprezy odbędą się trzy projekty realizowane przez Polaków. Sposób ich prezentacji oraz forma różnią się między sobą, łączy je jednak wspólna tematyka – zjednoczona Europa i idee, które obecnie są w niej najważniejsze. Każdy z nich jest inny, wszystkie warte uwagi.
Pierwszy z brukselskich projektów to „Tęcza” Julii Wójcik. Wykonana z metalu tęcza została pokryta wielobarwnymi sztucznymi kwiatami. Pozytywna wymowa tego symbolu jest zrozumiała dla wszystkich, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą i w jakiej kulturze się wychowywali. Tęcza jest znakiem pomyślności, tolerancji i szczęścia.
Dominik Lejman zaprezentuje w Brukseli projekt „Podwójna warstwa”. Składają się na niego dwa pokazy świetlne. Pierwszy z nich zostanie zaprezentowana w Parlamencie, drugi w ogrodzie francuskim.
Maurycy Gomulicki wykorzysta w swojej prezentacji przestrzeń miejską. Otwierając wybrane szyby w budynku, stworzy na nim logo Bauhausu. Cała akcja zatytułowana „Romantyczny post-wandalizm”, będzie rejestrowana kamerą, tak by można uznać ją nie tylko za performance, ale także za dzieło sztuki video.