Budowanie wspólnej Europy rozpoczęło się już na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Podyktowane to było chęcią wyrównania poziomów gospodarczych w poszczególnych państwach po spustoszeniach II wojny światowej i próbą wprowadzenia długotrwałego pokoju w skonfliktowanej narodowo Europie.
Choć plany stworzenia wspólnej dla Unii Europejskiej waluty pojawiły się już w latach 70. XX wieku, to ostateczna decyzja zapadła dopiero w ramach ratyfikowanego 1 listopada 1993 traktatu z Maastricht, którego jednym z głównych założeń było utworzenie Unii Gospodarczej i Walutowej.
Dzisiaj, 20 lipca 2010 roku, odbędzie się spotkanie premierów państw należących do Grupy Wyszechradzkiej. W Budapeszcie pojawi się także Donald Tusk. Jednym z głównych elementów zjazdu będzie przekazanie przez Węgry prezydencji w grupie. Pałeczkę pierwszeństwa przejmie Słowacja i dowodzić będzie przez kolejny rok.
Rokrocznie dziennik „Rzeczpospolita” zleca korespondentom brukselskim sporządzenie rankingu najskuteczniejszych polskich europarlamentarzystów. Znamy już tegoroczne wyniki.
Grupa EPL z Parlamentu Europejskiego ogłosiła konkurs dla studentów. Zadanie jest proste. Wystarczy opisać swoja wizję Europy za 10 lat w 1200 słowach.
Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Europejska Parada Równości „EuroPride”. Zostanie ona połączona z Polską Paradą Równości, która przechodzi ulicami stolicy co roku od 2005 r. W tym roku przemarsz planowany jest na 17 lipca.
Od 7 do 11 września 2010 roku w Nowym Sączu odbędzie się Forum Ekonomiczne Młodych Liderów skupiające młodych działaczy z całej Europy. Goście przybędą do Polski, by dyskutować o przyszłości Europy. Rekrutacja chętnych już się zaczęła i zakończy się 16 lipca.
Strefa euro notuje wyjątkowo wysoki wskaźnik bezrobocia w maju 2010 roku. Po uwzględnieniu pracowników sezonowych osiągnął on 10 procent. Unijny urząd statystyczny podaje, że bezrobocie jest największe od 12 lat.
Komisja Europejska opublikowała dokument zmuszający państwa należące do Wspólnoty Europejskiej do dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego. Europa chce, byśmy pracowali dłużej, to zdecydowanie poprawiłoby stan finansów publicznych.
Rokrocznie Komisja Europejska aktualizuje listę przewoźników lotniczych dopuszczonych do obsługiwania pasażerów w Unii Europejskiej. W tym roku na czarną listę trafiły kolejne linie lotnicze – z Surinamu i z Iranu (Iran Air). Europejska przestrzeń powietrzna została z kolei otwarta dla dwóch przewoźników z Indonezji – Metro Batavia i Indonesia Air Asia.